Poďme začať dobrou správou, a to, že kyselina pantoténová sa aspoň v malom množstve vyskytuje takmer vo všetkých potravinách. Medzi bohatšie zdroje patria vajcia, hydinové mäso, pečeň, celozrnné obilniny, brokolica, avokádo, strukoviny a mliečne výrobky. Tá zlá správa je, že táto kyselina je citlivá na teplo a pri varení tak dochádza k jej znehodnoteniu.
Energiu nečerpáme len zo spánku
Kyselina pantoténová prispieva k normálnemu energetickému metabolizmu. Pomáha štiepiť a spracovávať základné živiny z potravy a prispieva tak k tomu, aby telo využilo energiu získanú stravovaním. Táto energia je pritom dôležitá nielen pre výnimočné fyzické výkony, ale na bežné každodenné fungovanie.
Mozog v plnej pohotovosti
Kyselina pantoténová prispieva k normálnej mentálnej činnosti, čo zahŕňa napríklad koncentráciu, schopnosť riešiť úlohy i zvládanie psychicky náročných období. Teda oblasti, ktoré ocenia nielen zaneprázdnení rodičia alebo študenti v skúškovom období.
Aj zdanlivo v zdravej strave môžu občas chýbať kľúčové vitamíny.
Telo ako výrobná linka
V tele neustále funguje „chemické laboratórium“ – a kyselina pantoténová v ňom hrá rolu kľúčového koordinátora. Prispieva totiž k normálnej syntéze a metabolizmu steroidných hormónov, vitamínu D a niektorých neurotransmiterov. Inými slovami – podieľa sa na tvorbe látok, ktoré ovplyvňujú náladu, vznik vitamínu podieľajúceho sa na podpore imunitného systému i hormonálnu rovnováhu.
S únavou sa zmieriť nemusíte
Je bežné hovoriť si „som proste unavený/unavená, to k životu patrí“. Ale nie vždy to tak musí byť. Kyselina pantoténová prispieva k zníženiu miery únavy a vyčerpania – aj preto sa často objavuje vo výživových doplnkoch určených pre ľudí s vyššou psychickou alebo fyzickou záťažou. A pod akým označením ju vo výživových doplnkoch môžete nájsť? Napríklad ako vitamín B5.
Ak sa cítite vyčerpane aj po odpočinku, môže ísť o signál, že vaše telo nedostáva všetko, čo potrebuje na regeneráciu.
Kyselina pantoténová: účinky ocení skutočne každý
Chcete podporiť svoju vitalitu, sústredenie a schopnosť zvládať náročné dni? Začnite tým, že sa zameriate na dostatok kyseliny pantoténovej, prípadne ďalších látok podporujúcich vitalitu. Vhodné je nezabúdať na to, že jedálny lístok je iba jedným pilierom zdravého životného štýlu, vďaka ktorému sa telo bude cítiť fit. Medzi ďalšie patrí napríklad pravidelný pohyb (od upratovania po jogu, chôdzu, beh, tanec či posilňovanie) a dostatok kvalitného spánku.
Prečítajte si aj o ďalších vitamínoch skupiny B:
Vitamín B3: účinky ocenia ženy, ale aj muži
Vitamín B6: na čo je dobrý – v 10 bodoch
Vitamíny B6, B12 a kyselina listová – účinky, zdroje a dôvody, prečo ich užívať
Zdroj:
https://www.szpi.gov.cz/soubor/voditka-szpi-2024-prilohy.aspx